1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

"Nauki Przyrodnicze na Scenie 5"

W dniach 21-22 września 2012 roku odbył się na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu Ogólnopolski Festiwal  „Nauki Przyrodnicze na Scenie 5”. W festiwalu wzięli udział uczniowie: Adrianna Nowicka, Remigiusz Dziechciarow, Karol Kuźniak, Krzysztof Radzimski, Szymon Gąsiorek, Dawid Lis, Adam Superczyński, a towarzyszyli im nauczyciele: Małgorzata Sobczak, Grzegorz Lorek oraz Zbigniew Trzmiel.

Adrianna Nowak zajęła III miejsce w prezentacjach z prezentacją pt.: „Ruchy sejsmonastyczne roślin”.

Adam Lis i Dawid Superczyński otrzymali zaszczytne I miejsce w demonstracjach z projektem pt.:„Działko magnetyczne”.

 

Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy !!!

Zapraszamy do galerii

 

Relacja uczestników festiwalu:

W piątek 21 września o godzinie 6 spotkaliśmy się na leszczyńskim PKP w składzie: pan Lorek, Adrianna Nowak, Remigiusz Dziechciarow, Karol Kuźniak i Krzysztof Radzimski. Udaliśmy się do Poznania pociągiem o godzinie 6:30. W Poznaniu prosto z PKP wsiedliśmy w tramwaj i pojechaliśmy bezpośrednio do UAM. „Science on stage” odbywał się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza na wydziale fizyki. O godz. 9:00 pomysłodawcy imprezy przywitali wszystkich uczestników na największej auli – Auditorium Maximum. Po krótce przedstawili harmonogram dnia i przeszli od razu do prezentacji konkursu. SOS był podzielony na 3 części, prezentacje multimedialne, demonstracje i przedstawienia. Demonstracje i prezentacje multimedialne odbywało się równolegle na dwóch różnych aulach. Każda prezentacja i demonstracja mogły trwać najdłużej 15 minut. Swoją prezentację omawialiśmy w mniejszej auli, tam gdzie pokazywane były inne prezentacje. Rozpoczęliśmy naszą prezentację pt. „Złoty podział odcinka” o godzinie 11:30. Po naszym wystąpieniu mogliśmy bezstresowo oglądać inne prezentacje. O godzinie o 14:00 była przerwa obiadowa, w trakcie której mogliśmy wymienić poglądy z profesorami i innymi uczestnikami konkursu. Ada wraz ze swoją prezentacją pt. „Ruchy sejsmonastyczne roślin” wystartowała około godziny 15:00. O godzinie 17:00 opuściliśmy uniwersytet i udaliśmy się na PKP. O 20:00 wszyscy bezpiecznie dojechaliśmy do Leszna. Następnego dnia wyjechaliśmy o tej samej godzinie lecz w nieco zmienionym składzie - profesor Małgorzata Sobczak, Dawid, Adam, Karol. W Poznaniu na miejscu spotkaliśmy się z Profesorem Trzmielem i Szymonem Gąsiorkiem, którzy dojechali tam samochodem. Pan profesor Trzmiel musiał zamontować specjalną antenę na dachu budynku, którą Szymon potrzebował do swojej prezentacji pt. „Od radia do GPS”. Wspólnie pomogliśmy naszym kolegom wnosić sprzęt na aule. O godzinie 17:00 zostały ogłoszone wyniki. W prezentacjach Ada zajęła 3 miejsce, natomiast Adam i Dawid otrzymali zaszczytne pierwsze miejsce w demonstracjach. Po rozdaniu nagród wszyscy bezpiecznie udaliśmy się do domów.

Podsumowując...

Było to dla nas niesamowite wydarzenie. Mogliśmy dowiedzieć się np. jak funkcjonuje kryminologia, z jakich produktów sklepowych możemy uzyskać piękne chemiczne reakcje, co to jest nieskończoność , jak projektuje się roboty, albo jak naszą planetę postrzegają Marsjanie. Mogliśmy zwiedzić Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz nauczyć się wielu ciekawych rzeczy od naszych rówieśników (chociaż zdarzały się też prezentacje uczniów szkół podstawowych). Bardzo podobały nam się takie dwa „luźne” dni nauki. Szkoda, że nie ma więcej takich wydarzeń, w których uczniowie nie tylko dowiadują się wiele interesujących faktów z wielu dziedzin życia, ale i sami dzieją się swoją wiedzą na różne tematy.

Krzysztof Radzimski

Karol Kuźniak

klasa 3e

 

sos2012a

sos2012b

sos2012c

 

 

 

 

Czytany 5405 razy