1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Wędrujący filmoznawca w naszej szkole

Filmoteka Narodowa realizuje projekt: „Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej” skierowany do szkół, które zainteresowane są edukacją filmową. Do udziału w tym projekcie zgłosiło się 111 szkół z całej Polski, wybrano tylko 31. Wśród nich znalazło się nasze liceum. Koordynatorem projektu w I LO jest p. M. Kurzacz-Nagły.

1 czerwca klasa 1d i nauczyciele języka polskiego uczestniczyli w warsztatach filmowych, które poprowadził pan Adam Domalewski, doktorant w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM w Poznaniu.

Uczniowie klasy 1d podczas trzygodzinnych zajęć rozmawiali między innymi o montażu i jego znaczeniu w filmie, o gatunkach i planach filmowych, o roli muzyki w budowaniu napięcia. Wykorzystując fragmenty ważnych w historii kina filmów (m.in.: „Dzikość serca” Lyncha, „Prorok” Audiarda, „Zawrót głowy” Hitchcocka, „Wielkie piękno” P. Sorrentino), uczyli się patrzeć na dzieło filmowe, aby umieć wychwytywać znaczenia uzyskane dzięki pracy kamery i dźwięku.

Podczas warsztatów dla nauczycieli zastanawiano się, jak pokazywać kino w szkole, w jaki sposób wprowadzić kino postmodernistyczne, trudne tematy wielokulturowości czy też jak poszukiwać i odczytywać znaczenia tkwiące w obrazach filmowych.

Film jest ważnym tekstem kultury, więc trzeba być świadomym jego odbiorcą, aby wiedzieć kiedy i w jaki sposób twórcy przekraczają konwencje gatunków i „bawią się” tworzywem filmowym. Warto w tej „zabawie” wziąć udział.

20170601 095612

 

20170601 095521

20170601 094558

Czytany 290 razy