1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Relacja naszej nauczycielki z Polyglot Gathering - część I

Nasza nauczycielka, Barbara Majewska-Kosik, która uczestniczyła niedawno w Polyglot Gathering w Bratysławie, odpowiada na pytania uczniów związane z tym wydarzeniem.

foto 1

1.    „Co to jest Polyglot Gathering i kto może w nim uczestniczyć?” Agata 1C

Polyglot Gathering to 4-dniowy zjazd poliglotów, odbywający się co roku wiosną, w czasie którego można wysłuchać wykładów/prezentacji na różne tematy dotyczące języków obcych. W tym roku w zjeździe, który odbywał się po raz czwarty, uczestniczyło ponad 450 osób z całego świata a wykłady odbywały się od rana do późnego popołudnia w 4 salach wykładowych jednocześnie.

foto 1a

foto 1b

Każdy może uczestniczyć w Polyglot Gathering, także początkujący poligloci, którzy znają np. półtora języka, udział w tym wydarzeniu jest jednak płatny.

2.    „Czego można się tam dowiedzieć?” Dagmara 1E

Prezentacje dotyczą przede wszystkim różnorodnych metod nauki języków czy efektywnych sposobów zarządzania czasem (by wygospodarować go jak najwięcej na naukę języków), inne wykłady są na temat samych języków np. o języku francuskim w Kanadzie czy językach byłej Jugosławii. W wielu prezentacjach poligloci dzielą się swoimi historiami, opowiadają o tym w jaki sposób opanowali 10-15 języków i jak je wykorzystują. Odbywają się także lekcje języków; w tym roku można było na przykład nauczyć się podstaw języka katalońskiego, ukraińskiego, irlandzkiego czy zacząć czytać w języku kreolskim. Zdecydowana większość wykładów odbywa się po angielsku, w tym roku było też kilka francuskich, ze dwa/trzy niemieckie, jeden hiszpański i bodajże dwa multijęzykowe (np. angielsko-włosko-francusko-niemiecki).

foto 2

3.    „Jakie były Pani zdaniem najciekawsze punkty programu?” Dagmara 1E

Polyglot Gathering to przed wszystkim dwie atrakcje:

·         okazja do spotkania i porozmawiania z ludźmi z całego świata, których łączy ta sama pasja

foto 3

na zdjęciu Irlandczyk, Anglik, Hiszpanka i Polacy

·         oraz możliwość wysłuchania wykładów poliglotów, którzy są sławni w tym środowisku takich jak Anglik Richard Simcott, Lydia Machova ze Słowacji czy też Steve Kaufmann z Kanady. Jednym z ciekawszych punktów programu w tym roku był wykład Benny’ego Lewis’a znanego jako The Irish Polyglot, który opowiadał o tym jak pokonać swoje słabości i zamienić w mocne strony (How to turn your weaknesses into strengths).

Przykładowy wykład z zeszłego roku: https://www.youtube.com/watch?v=_lNUc5yfQ5c&list=PL6jCOfzA5WtzPCOF9s94L3yWvFxZtcJfj

4.    „Od kiedy tak naprawdę możemy nazwać się poliglotą?” Dagmara 1E

Co do tego można się sprzeczać :) Poliglota to dosłownie osoba, która zna wiele języków, ale ile konkretnie i, co równie ważne, na jakim poziomie? A co to właściwie znaczy ZNAĆ język? Jak dobrze trzeba go znać i co trzeba umieć, by móc powiedzieć, że się go zna? Odpowiedzcie sobie sami! :)

Warto jednak dodać, że istnieje też (przynajmniej w języku angielskim) słowo hiperpoliglota czyli osoba, która języków zna .. jeszcze więcej!, powiedzmy minimum 10.

5.    „Kto umiał porozumieć się największą ilością języków obcych i ile tych języków znał?” Patrycja 2B/Sonia 2E

Najprawdopodobniej był to wspomniany wyżej Richard Simcott, który mieszka od kilku lat w Macedonii. Oto kolorowa lista języków, których się uczył:

foto 4

(zielone i niebieskie to jego najważniejsze i najmocniejsze języki; co ciekawe na czerwono Richard zaznaczył języki, których świadomie nie planował się uczyć ale ponieważ tegoroczny Polyglot Gathering odbywał się na Słowacji, nie mógł oprzeć się pokusie i z tej okazji nauczył się słowackiego!)

6.    „Jaki był najbardziej niespotykany język jakim ktoś się posługiwał?” Marta 1C

Niektóre języki na zdjęciu powyżej jak np. Ladino (https://en.wikipedia.org/wiki/Judaeo-Spanish) robią wrażenie ale jeszcze ciekawsze i zaskakujące mogą być sztuczne języki takie jak na przykład toki pona, którym posługuje się mój znajomy, mieszkający w Czechach, Anglik. Toki pona to język, który powstał w 2001 roku i składa się ze 120 wyrazów. W Bratysławie była też przynajmniej jedna osoba posłująca się językiem klingońskim (fani serii Star Trek będą wiedzieli o czy mówię).

Warto dodać, że spora liczba poliglotów obecnych w Bratysławie mówi w najpopularniejszym sztucznym języku czyli esperanto a wszystkich języków, którymi posługiwano się w czasie konferencji było najprawdopodobniej 125 a zostało to odnotowane na tym video: https://www.youtube.com/watch?v=hToYFI1XNH8

7.    „Jaki był najpopularniejszy język obok angielskiego?” Amanda 2D/Marta 1C

Odpowiedź na wykresie:

foto 5

Więcej informacji na stronie tego wydarzenia http://www.polyglotbratislava.com/en/ i w następnej części artykułu!

Zdjęcia autorstwa pana Tomasza Smoczyka, właściciela szkoły Dual i, według nieoficjalnych danych, największego leszczyńskiego poligloty.

Zapisz
Czytany 448 razy