1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Wykładowca Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie odwiedzi ILO

          6 marca 2018 roku gościem I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie będzie Alex Dancyg, wykładowca Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Spotka się z młodzieżą naszej szkoły, by opowiedzieć o swoim życiu w Polsce i w Izraelu .

Alex Dancyg od lat działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Współpracuje z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie, Ministerstwem Edukacji Izraela i Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jest koordynatorem seminariów dla nauczycieli i edukatorów w Międzynarodowej Szkole Studiów nad Holokaustem w Instytucie Yad Vashem. W ramach swojej działalności uczestniczy w  spotkaniach z młodzieżą i  nauczycielami  poświęconych historii stosunków polsko-żydowskich. W lutym 2017 roku nauczycielka historii I LO , Bożena Kurpisz-Stoczczak  brała udział w Międzynarodowej Szkole Studiów nad Holokaustem w Yad Vashem w Jerozolimie . Zajęcia z nauczycielami z wielkopolskich szkół  prowadzili m.in. Orit Margaliot i Alex Dancyg . W ramach  ewaluacji tych studiów , Alex Dancyg , w tym roku spotka się z uczniami kilku szkół w Wielkopolsce , będzie w  Kaliszu , Koninie , Poznaniu i u nas.

 

Alexa charakteryzują dwie kultury, dwa języki. Wiara w państwo Izrael i ogromny sentyment do Polski. Jest rolnikiem  z kibucu Nir-Oz , a zarazem historykiem  z Yad Vashem. Człowiek, który na co dzień zmaga się z bagażem historycznych zaszłości polsko-żydowskich. Alex Dancyg, polski Żyd, który mówi o sobie: "Mam podwójną tożsamość i wielkie szczęście, ponieważ przez ostatnie lata mogę nauczać o Polakach w Izraelu, a w Polsce dzielić się swoją wiedzą o Żydach".

Historia Alexa Dancyga, Żyda urodzonego w Warszawie, gdzie spędził pierwsze 9 lat życia, jest bardzo interesująca. W 1957 r. jego rodzice zdecydowali się na emigrację do Izraela. Kilka lat później wyjechał do kibucu, gdzie mieszka do dzisiaj.

 

W 1986 roku do Polski przyjechała jedna z pierwszych grup młodzieży izraelskiej. Alex dostał propozycję, by pojechał jako tłumacz. Była  to jego pierwsza wizyta w Polsce po 30 latach emigracji. W trakcie tej wizyty odnalazł  swoje powołanie. Został przewodnikiem. Rozumie swoją misję jako konieczność pokazania Polski nie tylko w kontekście miejsca kaźni, ale miejsca, gdzie na świat przyszli wspaniali Polacy, którzy ratowali Żydów. Przekonuje przewodników, żeby pokazywali wspólne dzieje te dobre i te złe, bez fałszu i zakłamania.

 

Alex Dancyg obecnie pracuje w Instytucie Yad Vashem, gdzie zajmuje się szkoleniem przewodników, organizowaniem wymiany młodzieży z Polski i Izraela.

 

 

– Mamy wielki problem bo czasami zapominamy, że mówimy o zagładzie i idzie nam to łatwo. Wiadomo pochylamy czoła nad ofiarami waszymi i naszymi a trochę zapominamy jaka była cała cywilizacja żydowska , która zniknęła na tych ziemiach i pytanie czy jej brakuje? I czy społeczeństwo wie, że jest ta wspólna przeszłość. – mówi Alex Dancyg, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Alex Dancyg współpracuje też z Ośrodkiem Brama Grodzka z Lublina . Jest bohaterem jednej z książek z cyklu „Historie z Bramy” , którą można przeczytać w Internecie i bibliotece I LO w Lesznie.

 

Młodzi Opowiadacze - warsztaty w Teatrze NN

Promocja drugiej z cyklu "Historie z Bramy” publikacji poświęconej ważnym dla Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN” osobom. Bohaterem książki jest Alex Dancyg - mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem, aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego. W wieku 9 lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Haszomer Hacair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Ma żonę, czwórkę dzieci i kilkoro wnuków. Jest bohaterem filmu Krzysztofa Bukowskiego “Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” 

 

Linki:

Instytut YAD Vashem www.sprawiedliwi.org.pl 

www.polin.pl

Żydowski Instytut Historyczny

Muzeum w Auschwitz

 

20170204 114709

 

 

20170205 173649

 

20170206 133203

 

20170213 085704

 

 

 

          6 marca 2018 roku gościem  I Liceum Ogólnokształcącego  im. Rodu Leszczyńskich  w Lesznie

będzie Alex Dancyg, wykładowca Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Spotka się z młodzieżą naszej szkoły, by opowiedzieć o swoim życiu w Polsce i w Izraelu .

Alex Dancyg od lat działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Współpracuje z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie, Ministerstwem Edukacji Izraela i Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jest koordynatorem seminariów dla nauczycieli i edukatorów w Międzynarodowej Szkole Studiów nad Holokaustem w Instytucie Yad Vashem. W ramach swojej działalności uczestniczy w  spotkaniach z młodzieżą i  nauczycielami  poświęconych historii stosunków polsko-żydowskich. W lutym 2017 roku nauczycielka historii I LO , Bożena Kurpisz-Stoczczak  brała udział w Międzynarodowej Szkole Studiów nad Holokaustem w Yad Vashem

w Jerozolimie . Zajęcia z nauczycielami z wielkopolskich szkół  prowadzili m.in. Orit Margaliot

 i Alex Dancyg . W ramach  ewaluacji tych studiów , Alex Dancyg , w tym roku spotka się z uczniami

kilku szkół w Wielkopolsce , będzie w  Kaliszu , Koninie , Poznaniu i u nas.

 

Alexa charakteryzują dwie kultury, dwa języki. Wiara w państwo Izrael i ogromny sentyment do Polski.

 

Jest rolnikiem  z kibucu Nir-Oz , a zarazem historykiem  z Yad Vashem. Człowiek, który na co dzień

 

zmaga się z bagażem historycznych zaszłości polsko-żydowskich. Alex Dancyg, polski Żyd, który

 

mówi o sobie: "Mam podwójną tożsamość i wielkie szczęście, ponieważ przez ostatnie lata mogę

 

nauczać o Polakach w Izraelu, a w Polsce dzielić się swoją wiedzą o Żydach".

 

Historia Alexa Dancyga , Żyda urodzonego w Warszawie, gdzie spędził pierwsze 9 lat

 

życia , jest bardzo interesująca.  W 1957 r. jego rodzice zdecydowali  się na emigrację do Izraela.

 

Kilka lat później wyjechał  do kibucu, gdzie mieszka do dzisiaj.

 

        W 1986 roku  do Polski przyjechała  jedna z pierwszych grup młodzieży izraelskiej. Alex dostał

 

propozycję, by pojechał jako tłumacz. Była  to jego pierwsza wizyta w Polsce po 30 latach emigracji.

 

W trakcie tej wizyty odnalazł  swoje powołanie. Został przewodnikiem. Rozumie swoją misję jako

 

konieczność pokazania Polski nie tylko w kontekście miejsca kaźni, ale miejsca, gdzie na świat

 

przyszli wspaniali Polacy, którzy ratowali Żydów. Przekonuje przewodników, żeby pokazywali wspólne

 

dzieje te dobre i te złe, bez fałszu i zakłamania.

 

Alex Dancyg obecnie pracuje w Instytucie Yad Vashem, gdzie zajmuje się szkoleniem przewodników,

 

organizowaniem wymiany młodzieży z Polski i Izraela.

Czytany 231 razy