1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Jedziemy w podróż śladami króla Stanisława Leszczyńskiego do Niemiec i Francji....

Już za kilka dni (4.03.2018) grupa 26 uczniów z naszej szkoły wyjeżdża do niemieckiego Kraju Saary, aby zgłębić tajemnice popularności naszego polskiego króla a zarazem jednego z patronów naszej szkoły w tamtejszym regionie (ówcześnie Księstwo Lotaryngii i Baru).

Nasi drugoklasiści - głównie z grup DSD II- wspólnie z młodzieżą  Helmsholtz-Gymnasium z Zweibrücken wezmą udział w tygodniowych warsztatach historycznych i wspólnych podróżach związanych z miejscami pobytu i działalności króla i jego rodziny. Organizatorem imprezy jest dom spotkań młodzieży Schullandheim Spohns Haus w Gersheim przy współpracy i wsparciu Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

W ramach przygotowań do projektu młodzież spotkała się z naszym miejscowym ekspertem w dziedzinie działalności Leszczyńskich - pracownicą Muzeum Leszczyńskiego Panią Małgorzatą Gniazdowską, stworzyła własną prezentację na temat związków króla Stanisława Leszczyńskiego z naszym miastem oraz przyswoiła sobie sporo słownictwa w języku niemieckim , aby aktywnie uczestniczyć w spotkaniu z niemieckimi partnerami.

W programie pobytu są ciekawe wycieczki w miejsca, gdzie dobry król „le Bon Roi Stanislas“ przeżył najpłodniejszy okres swojej działalności/swojego panowania i pozostawił spuściznę, za którą mieszkańcy Nancy (dawnej stolicy Lotaryngii) do dziś myślą o nim z ogromną wdzięcznością.

Wyjeżdżamy z nadzieją na niezapomniane spotkania i wrażenia!

Po powrocie obiecujemy ciekawą relację z dokumentacją fotograficzną!

 

Małgorzata Olejnik

Jadwiga Hemmerling

1lo projekt gr

Czytany 283 razy