1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

"Projekt KROKUS"

19 października 2018 r. o godz. 8.00 uczniowie klas 1e i 1f I LO sadzili na trawniku szkoły cebulki krokusów, które otrzymaliśmy z Muzeum Galicja z Krakowa . Akcja jest częścią Projektu Krokus , który jest inicjatywą irlandzką, uczestniczy w nim już kilka krajów europejskich. Mamy nadzieję, że ostatecznie wezmą w nim udział wszystkie kraje z Europy, a także państwa spoza niej. Organizacja Holocaust Trust Ireland / HETI - Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście / zapewnia cebulki żółtych krokusów, które sadzi się jesienią dla upamiętnienia 1,5 mln dzieci żydowskiego pochodzenia zamordowanych w czasach II wojny. Żółte kwiaty przypominają żółtą Gwiazdę Dawida, którą Żydzi musieli nosić pod rządami nazistów. Krokusy zakwitają na przełomie stycznia i lutego mniej więcej w okolicach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego na 27 stycznia.
Udział w Projekcie Krokus to konkretna lekcja, a naprawdę kilka lekcji na temat Holokaustu, okazja do zwiększenia świadomości na temat zagrożeń związanych z rasizmem i nietolerancją. Uczymy młodzież o znaczeniu integracji, szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności, wyznania.
 
Sadząc krokusy nie zapominamy o zamordowanych dzieciach przez Niemców, przekazujemy opowieści o ich losach kolejnym pokoleniom.
 
 
Bożena Kurpisz-Stoczczak
 
IMG 6926 2
 
 
 
IMG 6927 2
 
IMG 6928 2
 
IMG 6924 2
 
IMG 6920 2
 
 
 
IMG 6918 2
 
 
IMG 6921 2
 
 
 
Czytany 65 razy