1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Śladami powstania wielkopolskiego

Klasa 1 f rozpoczęła świętowanie wielkich narodowych rocznic od wyjazdu do stolicy Wielkopolski. Dnia 6 listopada, na niespełna tydzień przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wybrała się do Poznania na wycieczkę poświęconą walkom Wielkopolan o swą niepodległość. Wielkopolanie, jak wiadomo, nieco dłużej musieli czekać na swą upragnioną wolność. Nim ona nastała przyszło im zmierzyć się z Niemcami w powstaniu wielkopolskim (27.12.1918-16.02.1919). Ten właśnie, zakończony zwycięstwem, zryw stał się tematem naszego wyjazdu.

Najpierw odbyliśmy spacer poznańskimi ulicami śladami powstania wielkopolskiego. Naszym przewodnikiem był pan Jarosław Redliński z Grupy Przewodników PoPozaniu.pl, a wiernym sprzymierzeńcem piękna złota polska jesień. Hotel Bazar z okna którego przemawiał Ignacy Paderewski; plac Wolności, gdzie przysięgę składał drugi dowódca powstania gen. Józef Dowbor-Muśnicki; zbieg ul. Franciszka Ratajczak i 27 grudnia – miejsce gdzie padły pierwsze powstańcze wystrzały. To tylko niektóre miejsca na naszej trasie zwiedzania.

Jako obrazowanie do tematu służyła wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zwiedzając wystawę jedni dłużej przystawali przy powstańczych mundurach, z kolei uwagę innych przykuwały militaria. Każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

Na koniec rzuciliśmy okiem na oglądane chwilę wcześniej miejsca z lotu ptaka, to znaczy z tarasu widokowego na wieży Zamku Królewskiego na Wzgórzu Przemysła.

Powstanie wielkopolskie bardzo kontrastuje z innymi zrywami niepodległościowymi okresu tzw. długiego wieku XIX, jak historycy nazywają okres między 1789-1918 r. Nie, nie chodzi tylko o wygraną. Raczej o pewien wielkopolski ryt, pojmowanie walki nie jako heroizmu, ale pracy do wykonania, kolejnego zadania, które trzeba wykonać dobrze albo w ogóle się do niego nie zabierać.

Klasa 1 f jest gotowa na celebrację narodowych rocznic – i tej 100-lecia odzyskania niepodległości, i tej 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego. Bo przed prawdziwą celebracją musi iść wiedza i świadomość tego, że przeszłość jest zawsze doświadczeniem szalenie złożonym. Bez tego celebracja będzie tylko pustym gestem, chciałoby się rzec „bez serc, bez ducha”…

 

Tomasz Kaczmarek

poznan

poznan1

poznan2

poznan3

poznan4

poznan5

Czytany 94 razy