1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Projekt edukacyjny "Młodzi głosują"

 Projekt edukacyjny "Młodzi głosują" Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Akcja "Młodzi głosują" trwa już 19 lat i uczestniczyło w niej dotąd ponad 2,6 mln uczniów. Nasza szkoła uczestniczy w tym projekcie od samego początku. Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej -członka organizacji pozarządowych "Masz Głos, Masz Wybór". "Młodzi głosują" to efektywny sposób na edukację obywatelską i zwiększanie udziału młodych Polaków w życiu publicznym. W ramach akcji są przeprowadzane zajęcia z zakresu edukacji wyborczej , zadań Parlamentu Europejskiego i znaczenia wyborów. W Polsce frekwencja wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest bardzo niska- w 2004 r.-niespełna 21 % , w 2009 r.-24,5 %. Z danych wynika , że tylko co czwarty wyborca uczestniczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Akcja "Młodzi głosują" ma na celu zwiększenie świadomości obywatelskiej wśród młodych Polaków i zachęcenie ich do aktywnego udziału w wyborach w przyszłości. W tym celu uczniowie przeprowadzają kampanię profrekwencyjną na terenie szkoły. Projekt kończy się organizacją młodzieżowych wyborów w szkole -19 maja 2014 r. Przygotowani uczniowie tworzą szkolną komisję wyborczą , przeprowadzają kampanię informacyjną w szkole.
Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie odbędą się 19 maja 2014 r. , w sali nr 12 , od godz.8.45 do 14.30. Przypominam , że głosujący uczeń musi okazać członkom Szkolnej Komisji Wyborczej ważną szkolną legitymację .

Bożena Stoczczak

W I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie w minionych tygodniach pani profesor Bożena Stoczczak przeprowadziła w czterech klasach 1 d, 1 g , 2a ,2d dwugodzinne zajęcia na temat zadań Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy okazję podyskutować na temat roli Parlamentu, jego sukcesów i porażek. Omówiliśmy także zasady prawa wyborczego obowiązującego w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej . Dowiedzieliśmy się, dlaczego "jedynki" na listach wyborczych są tak ważne. Klasy, w których zajęcia przeprowadzono, zorganizowały krótkie debaty na temat tego, dlaczego warto wziąć udział w wyborach. Najczęściej padało sformułowanie, aby móc coś zmienić i nie pozostawać biernym. W czasie lekcji zostaliśmy także zapoznani z zasadami symulacji wyborczej "Młodzi Głosują 2014", która zaplanowana jest na 19 maja 2014r. Została także powołana Szkolna Komisja Wyborcza. Przygotowaliśmy wiele plakatów informacyjnych. Wciąż prowadzimy kampanię profrekwencyjną. Wiele osób włączyło się w wymyślanie haseł takich jak: "Nie bądź chory, idź na wybory!", "Lepiej nie próżnować, pora iść głosować!", "Chcesz być świadomy? To idź na wybory!", "Jesteś rozumny? To idź do urny!". Już od tygodnia na korytarzach są przygotowane gazetki, dzięki którym cała społeczność szkolna może w skrócie dowiedzieć się tego, czego my mieliśmy okazję podczas lekcji.

Karolina Strzępa

Skład Szkolnej Komisji Wyborczej:

przewodniczący - Tomasz Piotrowski , kl. 2d
z-ca przewodniczącego - Zuzanna Kozłowska , kl. 1d
sekretarze - Karolina Strzępa , kl.1d , Martyna Skrzypczak , kl.1 d , Bartosz Domagała , kl. 1g
członkowie : Jagoda Maćkowiak , kl. 2d, Karolina Nosek , kl. 2d, Kinga Kubiak , kl. 2d, Sonia Werwińska , l.1 d, Weronika Musielak , kl. 2a, Weronika Gorszkowiak  kl. 2 a, Paweł Frąckowiak , kl. 2 a, Alicja Sroczyńska , kl. 2a, Martyna Kotecka , kl. 2a, Maciej Kontek , kl. 1g.

 

Wyniki wyborów 2014

Zapraszamy do galerii

Artykuł na elka.pl

młodzi głosują 2014

młodzi głosują 2014b

młodzi głosują 2014c

Czytany 1241 razy