1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Zapal Znicz Pamięci 2014 - c.d.

26 października 2014r.w wielu miastach Polski odbyła się akcja Zapal Znicz Pamięci. W jej ramach przy pomnikach, miejscach pamięci, tablicach pamiątkowych poświęconych ofiarom hitlerowców, zapłonęły znicze. Akcja ta ma upamiętnić patriotów zamordowanych za bycie Polakami w publicznych egzekucjach, więzieniach i obozach oraz uświadomić, że warunki okupacji na ziemiach wcielonych do III Rzeszy były znacznie gorsze niż w Generalnym Gubernatorstwie. 

My również postanowiliśmy wziąć udział w akcji. Znaleźliśmy kilka miejsc pamięci w Rawiczu i jego okolicach i tam oddaliśmy cześć bohaterom.

 

sarnowa

sarnowa1

 


​ Głaz ten znajduje się w sarnowskim lesie, 150 m od drogi leśnej. Poświęcony jest wszystkim ofiarom pomordowanym w lasach sarnowskich podczas hitlerowskiej okupacji. Zdjęcia wykonali Maciej Kochan i Marcin Stachowski.

 

kaminski

 

kaminski1

 

 

 

To miejsce znajduje się po prawej stronie skrzyżowania dróg Zielona Wieś – Sarnowa, na wschód w stronę Słupi Kapitulnej. Napis jest już ledwo widoczny, a brzmi: "Tu poległ w walkach o Rawicz ś.p. Stanisław Kamiński. Cześć Jego pamięci." Zdjęcie wykonali Maciej Kochan i Marcin Stachowski.

cmentarz

 

 

To zdjęcie zostało wykonane na cmentarzu parafialnym w Rawiczu. Tuż obok znajduje się 5 kwater mogił zbiorowych, a w nich 25 ekshumowanych ciał. Ekshumacja nastąpiła po II wojnie światowej. W lewym skraju środkowej kwatery leżą ekshumowane zwłoki nauczyciela Józefa Scherwentkego, rozstrzelanego we wrześniu 1939r. w Dolinie Świętojańskiej w Rawiczu. Zdjęcie wykonał Jakub Superczyński.

fara

fara1

 

 

Ta tablica wisi na zachodniej ścianie przy prawym bocznym wejściu do kruchty kościoła pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny- rawickiej fary. Upamiętnia ona wszystkich zamordowanych przez hitlerowców więźniów politycznych. Została ona umieszczona 9 lutego 1947 r. dzięki staraniom Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych w Rawiczu.

Zdjęcie wykonał Jakub Superczyński. 

 

 

 

Opiekun projektu: p. Bożena Stoczczak

 

 

 

 

Czytany 1598 razy