1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Warsztaty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

W poniedziałek, 3 listopada 2014 roku udaliśmy się na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z panią Biernat oraz panią Leonarczyk, by wziąć udział w warsztatach dotyczących mikrobiologii oraz wykładzie traktującym o powstawaniu mleka.
Po przyjeździe do Poznania pojechaliśmy do pobliskiego McDonalda. Po zaspokojeniu głodu i dostarczeniu organizmom niezbędnych składników odżywczych w postaci hamburgerów i frytek ruszyliśmy na podbój uniwersytetu.
Pierwsza grupa udała się do Instytutu Weterynarii, gdzie brała udział w zajęciach prowadzonych przez panią doktor Agatę Józefiak. Zanim przystąpiliśmy do części praktycznej, wysłuchaliśmy wykładu, podczas którego zagłębiliśmy się w historię mikrobiologii, która sięga korzeniami aż do starożytności. Poznaliśmy metody hodowania bakterii, od teraz wiemy już, że bulion to nie tylko zupa, ale też świetna pożywka dla bakterii, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów, dotyczących otaczających nas mikroorganizmów. Ponadto zapoznaliśmy się z mechanizmem prowadzenia badań laboratoryjnych. Na koniec wykonaliśmy wymazy dwojga uczniów, których wyniki zostaną nam dostarczone, byśmy mogli się dowiedzieć, jakie mikroorganizmy bytują w jamie ustnej przeciętnego biol-chema. Obejrzeliśmy pod mikroskopem przedstawicieli różnych typów bakterii, np. gronkowca złocistego czy pałeczkę Escherichii coli.
W tym samym czasie w Katedrze Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej druga grupa uczestniczyła w wykładzie pod tytułem: „Od paszy do mleka”, prowadzonym przez doktora Roberta Mikułę, w czasie którego zapoznaliśmy się z zasadami doboru odpowiedniej ilości i odpowiedniego składu paszy dla krów, poznaliśmy mechanizm trawienia u przeżuwaczy, by w końcu dowiedzieć się jak powstaje mleko.
Mamy nadzieję, że będzie nam jeszcze dane razem udać się na kolejne wykłady na Uniwersytet Przyrodniczy.

Klasa IIe i IIIf

UP 2014

UP 2014 f

UP 2014 g

UP 2014 k

UP 2014a

UP 2014b

UP 2014c

UP 2014d

UP 2014e

 

 

Czytany 1489 razy